Braunův Betlém a Křížová cesta 21. století (okr. Trutnov)
Cíle tohoto výletu jsou hned dva - předně Betlém, sochy, které vytvořil sochař Matyáš Bernard Braun pro Františka Antonína Šporka v první polovině 18. století, ale také tzv. Křížová cesta 21. století, která vznikla v letech 2004 až 2008.
Náš výlet začíná na parkovišti nedaleko Hřibojed, odkud vyrážíme po červené turistické značce. Cesta nejdříve vede po pohodlné zpevněné cestě, u prvních soch ale začíná být terén poněkud rozbahněný a následně kamenitý, takže výlet s kočárkem nedoporučuji - nosítko či šátek bude v tomto případě určitě lepší. Braunův Betlém je jedním z nejznámějších barokních sochařských děl v České republice, unikátní svým umístěním ve volné přírodě, na původní hranici šporkovského panství Kuks. Vznikl v letech 1718 až 1732 přičemž jedním ze záměrů hraběte Šporka bylo i pozlobení jeho sousedů - jezuitů, kteří sídlili v žirečském zámku. Jednou ze soch byl velký bojovník, který hrozil mečem směrem k Žirči (dnes se tato socha nachází v Kuksu), na další skále bylo namalováno peklo, jehož obyvatelé měli podobu jezuitů. To se bohužel do dnešních dnů nedochovalo, neboť ho musel hrabě Špork nechat přemalovat, jinak mu hrozila exkomunikace z církve.
Do dnešních dnů se na svém původním místě dochovala jen část soch. I tak se jedná o dílo, které rozhodně stojí za to vidět. Najdeme zde například sochu Juana Garina, násilníka, který před trestem prchl - dle odborníků se jedná o nejlépe anatomicky propracovanou sochu v České republice. Dalšími sochami jsou pak třeba Marie Magdalena nebo Jan Křtitel. Nejznámější částí Betléma je ale reliéf Narození Páně, díky němuž soubor dostal své jméno. Na skále, kde se reliéf nachází, najdeme i Vidění svatého Huberta a jeskyni s pramenem.
Od Betléma pokračujeme po žluté turistické značce, která nás kolem žirečské vlakové zastávky a kostelíka svatého Odilona zavede až ke Křížové cestě 21. století.
Jak již bylo zmíněno, vznikla tato křížová cesta na počátku 21. století a je dílem patnácti předních českých sochařů. Díky tomu se jedná o velmi zajímavý soubor, protože každá socha je úplně jiná. Všechny spojuje materiál, z něhož byly zhotoveny, totiž hořický pískovec. Sochy jsou volně přístupné na louce mezi lesem a železniční tratí a zejména v brzkém ránu mají neuvěřitelné kouzlo.
Cesta kolem soch měří necelé tři čtvrtě kilometru a dovede nás k rozcestí s červenou turistickou značkou. Po té se vydáme zpět k Braunovým sochám - provází nás naučná stezka Půjdem spolu do Betléma, jejíž tabule poskytují řadu zajímavých informací k Betlému i ke Kuksu samotnému. Cestu zakončíme zpět na parkovišti nedaleko Hřibojed. Tento výlet můžeme spojit s návštěvou hospitalu Kuks nebo nedaleké zoologické zahrady ve Dvoře Králové.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Královéhradecko
- Délka výletu
- 4,5 - 5 km
- Náročnost
- 2 / 5
- Časová náročnost
- 1,5 - 2,5 hod.
- Typ trasy
- okruh
Zajímavosti, které lze na výletě vidět