Dolní Kounice - prohlídka města (okr. Brno-venkov)
Vytisknout s sebou
Město Dolní Kounice leží asi 20 km jihozápadně od Brna. Rozprostírá se v nadmořské výšce 194 metrů na obou březích řeky Jihlavy. Město je obklopeno vinicemi a nabízí turistům ke zhlédnutí celou řadu významných kulturních památek.
Prohlídku města a jeho pamětihodností začínáme v centru města na Masarykově náměstí, u budovy městského úřadu, kde sídlí také kulturní a turistické informační centrum. Na náměstí si prohlédneme sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1735, která sem byla roku 1990 přemístěna ze Zámecké ulice. Hned za ní stojí dominanta náměstí – kostel sv. Petra a Pavla, který nahradil původní kostel, který musel být po povodni v roce 1862 stržen. Jedná se o novorenesanční kostel dokončený roku 1879.
Pokračujeme ulicí U Sboru, ve které stojí pravoslavný kostel sv. Barbory z r. 1688. Po prohlídce kostela se vracíme zpět na náměstí, projdeme ho a míříme směrem k řece Jihlavě. Tu přejdeme po mostě a přicházíme na náměstí Míru, kde si můžeme prohlédnout malebnou kapli sv. Jana Křtitele. Jedná se o gotickou stavbu ze 16. století, původně sloužila jako hřbitovní kaple, neboť tou dobou se zde rozprostíral hřbitov.
Ze středu náměstí kolem Restaurace U Gottwaldů vede Antonínská ulice, ve které začíná křížová cesta, vedoucí ke kapli sv. Antonína na nedalekém návrší. Od kaple je krásný výhled do okolí. Samotná kaple je veřejnosti nepřístupná, otevírá se pouze během každoroční červnové pouti.
Po prohlídce náměstí se vracíme zpět přes řeku, odbočíme doprava a na travnatém plácku u autobusového nádraží si můžeme prohlédnout historický dubový vinný lis. Podél autobusového nádraží pokračujeme dále k židovské synagoze. Synagoga byla postavena roku 1655 a patří k nejstarším synagogám na Moravě. Od druhé světové války sloužila hlavně jako skladiště a postupně chátrala. Až v roce 2004 byla kompletně zrestaurována a v současné době slouží k pořádání různých kulturních a společenských akcí.
U synagogy se napojujeme na červenou turistickou značku, kterou sledujeme a stoupáme až k židovskému hřbitovu z roku 1680. Hřbitov je poměrně rozlehlý, nachází se zde asi 1500 nepravidelně rozmístěných náhrobků, některé už jsou povalené a zarůstají travou. Nejstarší náhrobek je datován roku 1688.
Od hřbitova se vydáváme doleva ulicí Trboušanská, která nás dovede až na přístupovou cestu k zámku (původně hradu). Zámek je v soukromých rukou, majitel areál postupně rekonstruuje. Během turistické sezony zde probíhají různé kulturní a společenské akce.
Od zámku klesáme zpět směrem k centru města Zámeckou a Hlavní ulicí, dáme se první ulicí doprava (Růžová ulice), která nás dovede až na přístupovou cestu k pozůstatkům kláštera Rosa coeli. Klášter si můžeme prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek nebo samostatně.
Od kláštera se poté vracíme po červené turistické značce zpět na Masarykovo náměstí, ze kterého jsme vyšli.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Jižní Morava
- Délka výletu
- 4 - 6 km
- Náročnost
- 3 / 5
- Časová náročnost
- 2 - 4 hod.
- Typ trasy
- okruh
Zajímavosti, které lze na výletě vidět