WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Klášter Zlatá Koruna (okr. Český Krumlov)

Na samém okraji CHKO Blanský les leží, ze tří stran chráněný řekou Vltavou, cisterciácký klášter Zlatá Koruna.

Klášter založil Přemysl Otakar II. jako poděkování za vítězství nad Uhry v bitvě u Kressenbrunnu. První mniši dorazili na jaře roku 1263, nejstarší dochovanou stavbou je dvoupodlažní kaple Andělů Strážných, která možná sloužila k uchování svaté relikvie – trnu z Kristovy Trnové koruny, proto se klášter původně nazýval Svatá Trnová Koruna, nebo možná byla používána jako špitální kaple.

Koncem 13. století přišli mniši z Plas, aby obohatili duchovní život. Klášter se začal nebývale rozvíjet, bylo založeno až sto nových vsí, pro jeho bohatství se mu začalo říkat Zlatá Koruna. Roku 1420 byl klášter dobit husitskými vojsky a vypálen. Podle pověsti bylo několik mnichů pověšeno na blízké lípě, které se od té doby kroutí listy do podoby mnišské kápě a říká se jí Kapucínka. Je to však jen pověst, neboť lípa je stará maximálně 400 let. Roku 1785 byl klášter Josefem II. zrušen, klášterní budovy byly využívány pro nejrůznější průmyslovou výrobu, mimo jiné i slévárnu a strojírnu, a došlo k jejich poničení. V roce 1940 klášter zabavilo gestapo a po druhé světové válce byl zkonfiskován. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.

Při návštěvě kláštera se dozvíme spoustu zajímavostí ze života mnichů. Například, že kdysi na sebe mohli mluvit jen v jediné místnosti, v ostatních částech kláštera to bylo zakázáno a mniši museli ke komunikaci používat mnišskou znakovou řeč.

Pří průchodu křížovou chodbou si všimneme, že jedna stěna je značně nakloněna a v pravidelných intervalech “sešroubována dlouhými závitovými tyčemi”. Ještě, než vstoupíme do mnišské jídelny prohlédneme si půdorys, nyní již neexistující, studniční kaple, kterou mniši využívali k omývání rukou před a po jídle, a která také sloužila k vytvoření tonzury – malého vyholeného kolečka na temeni hlavy.

V jídelně můžeme obdivovat nádherně zdobený strop a dozvíme se, že během jídla mnichům vždy jeden z bratrů předčítal, aby bylo dodrženo tvrzení “Nejen chlebem, živ je člověk”. Po týdnu se prý ve čtení střídali.

Navštívíme i klášterní knihovnu, kde můžeme obdivovat například Mattioliho herbář z roku 1563, poté se přesuneme do místností, které byly používány pro výuku. Na jedné zdi visí obraz velké mapy a na protější něco jako novodobé výukové kartičky – soustava obrazů znázorňující každodenní činnosti člověka, či vyobrazení nejrůznějších povolání.

Pokud máte rádi knihy či víno, doporučujeme navštívit antikvariát v areálu kláštera, zde si můžete prohlédnout i velkou maketu Zlaté Koruny z dob její největší slávy. A to není vše, ještě se dozvíte, čím je výjimečný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, zda se podařilo mnichům chovat bource morušového, kdy vstávali a proč jim bývala zima.

Okruhy:
Klášter a kostel – do jednotlivých místností vedou max. 4 schody, nájezdové plošiny jsou k dispozici, prohlídka je vhodná i pro vozíčkáře. Prohlídka s výkladem, délka 60 minut. Cena 140 Kč.

Místa setkávání - literární výstava - nachází se v patře, kam vede cca 30 příkrých schodů, pro vozíčkáře vhodná pouze za asistence dvou mužů, kteří ho vynesou. Prohlídka je individuální bez výkladu, je však nutné si ji dopředu objednat. Cena 60 Kč.

Opatská kaple - prohlídková trasa se nachází v patře, kam vede cca 17 schodů, pro vozíčkáře vhodná pouze za asistence dvou mužů, kteří ho vynesou. Prohlídka s výkladem, délka 10 minut. Cena 30 Kč.

Klášterní lapidárium - prohlídka se nachází ve sklepení, kde je nerovná a kluzká podlaha. Trasa rozhodně není vhodná pro vozíčkáře a hůře chodící osoby. Bez výkladu. Cena 50 Kč.

Doprava a parkování

Autem – ze silnice č. 39 odbočíme v Rájově na silnici č. 1596 po 1 km dojedeme do Zlaté Koruny. Zaparkujeme na centrálním parkovišti Zlatá Koruna (1 hod/30 Kč, celý den/70 Kč).

Vlakem – železniční stanice Zlatá Koruna, z nádraží se vydáme po místní komunikaci a přejdeme světelný železniční přejezd. Za ním vlevo na prvním kaštanu je červená značka, po té půjdeme až do obce k obchodu s potravinami, pak ještě 200 m podle ukazatelů ke klášteru.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Jihočeská minivesnice - Zmenšeniny baráčků jihočeské minivesnice. Nejedná se o klasické dětské hřiště, nicméně dětské, ale i dospělé oko určitě potěší :)
Zlatá Koruna - Maličké dětské hříště, hřiště vhodné pro menší děti
U kapličky - Malebné hřišťátko v jihočeské vesničce.

Kam na výlet v okolí

Zřícenina hradu Dívčí kámen

  • 4 km
  • 2 / 5

Regionální muzeum v Českém Krumlově

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Muzeum obchodu v Českém Krumlově

  • 0,5 km
  • 1 / 5

Muzeum stavebních dějin a řemesel

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Muzeum vltavínů

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Český Krumlov - zámek + muzeum tortury

  • 1 - 3 km
  • 3 / 5

Muzeum historických motocyklů

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Muzeum voskových figurín v Českém Krumlově

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Muzeum Fotoatelier Seidel

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Velešínské městské muzeum

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Železniční muzeum Roubenka

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Klášter Zlatá Koruna