Lesem ke Kolomazné peci (okr. Plzeň-město)
Nenáročný výlet lesem se zajímavým cílem začíná na konečné tramvaje č. 4 v Plzni na Košutce. Čeká nás příjemná procházka kolem rybníků kousek od panelového sídliště severoplzeňského předměstí. Trasa výletu je sjízdná i s kočárkem, i když v těsné blízkosti Kolomazné pece budeme překonávat nějaký ten kořen, ale je to jen na velmi krátkém úseku, ostatní cesty jsou rovné a pohodlné. Převýšení trasy je minimální.
Na počáteční a vlastně i cílový bod výletu se dostaneme buď již zmíněnou tramvají č. 4 nebo autem, které lze zaparkovat na velkém parkovišti před panelovým domem na adrese Tachovská 85,87. Pozor, pro zaparkování zde je třeba odbočit, při cestě z centra Plzně vpravo, již na křižovatce ulic Gerská a U Jam a dále pokračovat Jesenickou ulicí k parkovišti. Odbočení vpravo z ulice Gerská na úrovni konečné tramvaje již možné není.
Od konečné tramvaje seběhneme z kopečka k prvnímu rybníku na trase, kterým je Šídlovský rybník neboli Šídlovák, zde je možná první zastávka a občerstvení na zdejším Ranči, nebo můžeme pokračovat po hrázi tohoto rybníka a dále rovně lesní cestou. Před výrazným stoupáním cesty vedoucí rovně, na křižovatce se zelenou turistickou značkou odbočíme doprava a už mezi stromy můžeme zahlédnout cíl naší cesty Kolomaznou pec. Na informační ceduli před touto památkou se dočteme, že kolomazné (správně dehtářské) pece byly v minulosti poměrně rozšířeným důmyslným zařízením na výrobu všestranně užitečných produktů. Zdejší pec pochází asi z poloviny 18. století a je patrně nejvíce zachovalým pozůstatkem svého druhu v České republice. Objekt a jeho zázemí jsou významnou chráněnou technickou památkou. Dále si zde přečteme informace o historii dehtářské výroby i popis principu výroby dehtu a kolomazi v samotné peci.
Po nabytí nových vědomostí z informační tabule pokračujeme dále po pěšince kolem lesa, který je součástí zdejšího zvláště chráněného území, přírodní rezervace Kamenný rybník. Jedná se o rašeliniště a jistě nás zaujme množství vývratů stromů s odhaleným kořenovým systémem, které byly ponechány přírodě. Další krátká zastávka může být u informační cedule, která upozorňuje na padlý mohutný smrk, který označuje králem boleveckého polesí. Z tabule se dozvíme také to, že zmíněný strom pamatuje výrobu kolomazi v nedaleké peci. Po vzdání pocty tomuto stromu pokračujeme lesní pěšinou k dalšímu rybníku na trase, kterým je Kamenný rybník neboli Kameňák.
U rybníka si můžeme zacvičit v lesní posilovně, občerstvit se v místní hospůdce nebo obdivovat zdejší od rašeliny zabarvenou tmavou vodu. Až prozkoumáme všechny zajímavosti u tohoto rybníka, můžeme pokračovat k rybníku Třemošenskému. Dostaneme se k němu odbočkou z hráze Kameňáku. Cesta vedoucí těsně kolem vody Třemošenského rybníka je novinkou dokončenou v letošním roce (2017). Novou cestou dojdeme na chodník podél silnice, po kterém přejdeme hráz Třemošeňáku. Pokud nejsme na výletě autem a už nás bolí nohy, můžeme pokračovat rovně na konečnou tramvaje č.1 a výlet si takto zkrátit, nebo odbočíme z hráze doprava. Cestou naproti vlakové zastávce Plzeň-Bolevec budeme pokračovat stále rovně kolem malého rybníka Nováček a dále přes louku zpět k rybníku Šídlovák. U tohoto rybníka můžeme pokračovat cestou vedoucí z hráze do kopečka směrem k sídlišti. Zde půjdeme pár metrů po chodníku podél silnice a následně zatočíme doprava a lesem dojdeme do výchozího bodu výletu.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Plzeňsko a Český les
- Délka výletu
- 4,5 km
- Náročnost
- 2 / 5
- Časová náročnost
- 2 - 3 hod.
- Typ trasy
- okruh
Zajímavosti, které lze na výletě vidět