Naučná stezka "To naše Nové Veselí" (okr. Žďár nad Sázavou)
Vytisknout s sebou
Tentokrát se vydáme na Vysočinu a to konkrétně do Nového Veselí.
Naučná stezka byla oficiálně otevřena v den svatováclavské poutě dne 1.10.2017. Zřizovatelem naučné turistické stezky To naše Nové Veselí je městys Nové Veselí. Celý projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj a obsahuje 10 zastavení, která jsou věnována historii městečka, jeho významným stavbám i drobným církevním památkám, připomíná některé osobnosti mající k místu blízký vztah a mapuje i kulturní a společenský život obce.
Stezka má celkem 10 zastavení:
1) Na městečku - Veselí založil koncem 13. století moravský rod pánů z Lomnice a Meziříčí. V nedaleké lokalitě Babín pramení řeka Oslava, která dodává vodu do Veselského rybníka, který patří k největším a nejstarším na Moravě.
2) U fary
3) Ve dvoře
4) Na hrázi - podél levého břehu rybníka vede naučná stezka, která vznikla z iniciativy místní Základní školy a Mateřské školy v Novém Veselí. Na deseti panelech seznamuje s místní faunou i flórou a přináší další zajímavé informace. Na pravém břehu rybníka je ptačí pozorovatelna.
5) U kapličky
6) U Božích muk
7) Osobnosti - v obci se narodili sochař Julius Pelikán, skladatel a dirigent Václav Kálik, katolický kněz Alois Křivánek, učitel Alois Pohanka a sochař Vlastimil Večeřa
8) Pod Vortem
9) U sokolovny
10) U staré školy
Trasa není značená, na každé pěkně zpracované informační tabuli je ovšem plánek se zakreslením všech zastávek.
Hodnocení:
Zpět na mapu / seznam výletů


- Turistický region
- Vysočina
- Délka výletu
- 2 - 4 km
- Náročnost
- 2 / 5
- Časová náročnost
- 1 - 2 hod.
- Typ trasy
- okruh
Zajímavosti, které lze na výletě vidět