Památník Lidice (okr. Kladno)
Jméno vesnice nedaleko Buštěhradu a Kladna se za druhé světové války stalo symbolem fašistické odplaty. Celá obec byla v noci 10. června roku 1942 vyhlazena, nová vesnice začala po válce postupně vyrůstat zhruba tři sta metrů od té původní. Smutnou tragédii připomíná památník s muzeem, růžový sad se Záhonem republiky a několik stálých expozic.
Německé běsnění bylo strašné, z původních 503 nevinných obyvatel zemřelo 340, celá obec byla vypálena a místo, kde od středověku stála, mělo být navždy vymazáno z map světa. Nacisté zničili vše, předně to byl místní kostel sv. Martina s hřbitovem, školu, domy i rybník. V roce 1943 zůstala po živé obci pouze holá mlčící pláň a prosté nápisy, zakazující vstup do celého areálu.
Nová obec postupně vyrostla jen nedaleko od té původní, která se proměnila v muzeum a důstojné pietní místo. Nevinné oběti připomíná několik soch, které působí velmi dojemně. Nejpůsobivější ze všech soch je pak sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od české akademické sochařky Marie Uchytilové. Za pozornost stojí také odkryté základy místního kostela, obecní školy a několika statků. V areálu také najdete společný hrob lidických mužů a muzeum s audiovizuální expozicí. V této části památníku je rovněž výstavní síň, která je věnovaná historii obce. Mezi pietním územím a novou obcí Lidice se rozkládá rozsáhlý růžový sad s lavičkami.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Střední Čechy
- Délka výletu
- 0 - 2 km
- Náročnost
- 1 / 5
- Časová náročnost
- 0 - 2 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět