Pranýř v Náchodě (okr. Náchod)
Vytisknout s sebou
Pranýř v Náchodě je kamenný pranýř nalézající se na rohu Staré radnice na Masarykově náměstí v okresním městě Náchod. Pranýř je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.
Ve středověku se pranýř používal jako trestní nástroj, k němuž byl trestaný člověk připoután a prezentován široké veřejnosti. Účelem pranýřování bylo zostudit dotyčnou osobu i její chování před obyvatelstvem a současně širší veřejnost před nevhodným jednáním důrazně varovat. Kromě ztráty společenské prestiže trestaný i fyzicky trpěl, v závislosti na počasí, délce trestu a formě pranýřování. Pranýř byl místo hanby, ponížení a utrpení
Náchodský pranýř má tvar zbytku válcového sloupu o průměru 40 cm a výšce 120 cm stojícího na podstavci ve tvaru kvádru o rozměrech 60x60x40 cm. Vpředu na sloupu se nacházejí zbytky kování a řetězy.
Pranýř vytvořil italský kameník Carlo Serena. Letopočet na levé straně podstavce uvádí rok vzniku pranýře 1659. Roku 1719 byl pranýř opraven (letopočet na pravé straně podstavce).
Na většině míst střední a západní Evropy přestal být civilní pranýř na veřejnosti používán nejpozději během první poloviny 19. století. Z praxe ale úplně nevymizel, byť termín pranýř se už rovněž přestal používat, byl nadále využíván ve vojenském soudnictví nebo v některých věznicích.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Královéhradecko
- Délka výletu
- 0 km
- Náročnost
- 1 / 5
- Časová náročnost
- 0,5 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět