Vrch Třemšín a jeho zajímavosti (okr. Příbram)
Vrch Třemšín najdeme v okrese Příbram, nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem, na okraji Brdských lesů. Dosahuje výšky 827 m.n.m. a nalezneme na něm hned několik turistických zajímavostí – pozůstatky hradu a rozhledny, kapličku, partyzánský úkryt, ale také Gangloffův kříž u Třemšínské boudy na úpatí kopce.
První dřevěná rozhledna zde vyrostla již v roce 1888, kdy zde nechal pražský arcibiskup František Schönborn postavit dřevěnou rozhlednu vysokou 20 metrů, která nabízela rozhled po okolí. V roce 1895 ji však zasáhl blesk, rozhledna sice neshořela, ale byla narušena její stabilita a rozhledna musela být podepřena bočními trámy. Nakonec byla pro svůj špatný stav v roce 1915 rozebrána. Další stavby se dočkal Třemšín až po druhé světové válce, kdy zde byla vystavěna dřevěná triangulační věž, která díky své výšce nad okolní stromy umožňovala i rozhled do okolí. Vydržela však jen krátce, v 60. letech byla stržena silnou vichřicí. Prozatím poslední výstavba byla na Třemšíně realizována kolem r. 1972, kdy zde vyrostla pozorovatelna pro armádní účely, avšak byla hojně využívána i turisty. V roce 1990 byla opravena a turistům volně přístupná. Vlivem povětrnostních podmínek rozhledna postupem času chátrala natolik, že v roce 2012 musela být pro kritický technický stav uzavřena (byly odebrány přístupové žebříky). 26. července 2015 propukl na vrcholu Třemšína lesní požár, způsobený zřejmě nedbalostí návštěvníků při manipulaci s otevřeným ohněm. Požár zasáhl i rozhlednu, která se po požáru zřítila, a její zbytky byly posléze odklizeny. V současné době probíhají jednání o vybudování nové rozhledny. Ta se však protáhla díky převedení vlastnictví pozemků na vrcholu Třemšína do rukou pražského arcibiskupství v rámci církevních restitucí. Arcibiskupství však již vyjádřilo se stavbou rozhledny souhlas a vyhradilo na stavbu peníze. Tak už zbývá jen věřit, že se nové rozhledny brzo dočkáme.
Třemšín, to ale není jen rozhledna. V 10. století zde byl těsně pod vrcholem kopce založen hrad, který sloužil do roku 1424, kdy byl vypálen husity. K jeho obnově již nedošlo, ruiny se časem rozpadly a dnes jsou na jeho původním místě k vidění již jen zbytky opevnění ve formě obranných valů.
Na vrcholu Třemšína si můžeme také prohlédnout malebnou kapličku Proměnění Páně Krista, která zde byla vystavěna roku 1771. Naposledy prošla rekonstrukcí v roce 2008.
Cestou na vrchol Třemšína po zelené, červené nebo modré turistické značce budeme míjet rozcestí u Třemšínské boudy, vedle které také nalezneme litinový kříž, zasazený do žulového bloku. Byl zde umístěn v roce 1870 na památku arcibiskupa a lesníka Karla Gangloffa, který se proslavil zejména vynálezem stroje na výrobu šindele.
Na vrchol Třemšína se nejlépe dostaneme od autobusové zastávky Hvožďany – Na Dědku, odkud vede zelená turistická značka. Cesta vede převážně lesem, zpočátku po asfaltové komunikaci, později po zpevněné cestě na rozcestí k Třemšínské boudě. Až sem se dá případně dojet autem, odsud již pokračuje široká lesní cesta (jen pro pěší) plná kořenů, která není vhodná ani pro kočárek. Ta nás podél kapličky dovede až na místo bývalé rozhledny. Od autobusové zastávky je to na vrchol asi 3,5 km, stejnou cestou se vracíme i zpět.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Střední Čechy
- Délka výletu
- 7 km
- Náročnost
- 3 / 5
- Časová náročnost
- 2 - 3 hod.
- Typ trasy
- stejnou cestou zpět
Zajímavosti, které lze na výletě vidět