Vyšehradský hřbitov s hrobkou Slavín (okr. Praha 2)
Vyšehradský hřbitov s rozlohou 0,81 hektaru najdeme u Baziliky sv. Petra a Pavla a jeho existence je doložená již od středověku. Byl rozdělen na několik částí – západní část byla určena pro kněží, řádové sestry a duchovní hodnostáře. Východní část byla vyhrazena jezuitům. Nejstarší místo hřbitova je ohrazeno barokní mříží a jsou zde pohřbeni ošetřovatelé malomocných a nakažených morem. S myšlenkou na vytvoření společné hrobky - pantheonu, ve které by byly pohřbeny významné osobnosti našich dějin, přišel v roce 1862 spolek Svatobor, v jehož čele stál spisovatel František Palacký. Hlavním iniciátorem přeměny byl člen vyšehradské kapituly probošt Václav Štulc.
Přeměnu hřbitova na národní pohřebiště se podařilo realizovat v letech 1889-1893, kdy byla ve východní části hřbitova vystavena společná hrobka v neorenesančním stylu podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Dominantou hrobky je sarkofág, nad nímž se sklání okřídlená postava Génia vlasti. Po jeho stranách se nacházejí dvě sochy, představující na levé straně Vlast truchlící a po pravé straně pak Vlast vítěznou. Autorem sochařské výzdoby je Josef Mauder. Přední stranu zdobí deska se jmény prvních patnácti pochovaných ve Slavíně. Prvním pochovaným byl spisovatel Julius Zeyer v roce 1901, který je i autorem veršů, vyrytých na podstavcích soch na hrobce.
Mezi ostatní výrazné osobnosti, uložené zde k poslednímu odpočinku, patří ze spisovatelů např. Josef Václav Sládek, Jaroslav Vrchlický, Marie Pujmanová nebo Josef Hora, z herců např. Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Jaroslav Marvan nebo Karel Höger, z malířů např. Vojtěch Hynais, Alfons Mucha nebo Václav Špála. Odpočívají zde také vynálezce František Křižík, sochař Josef Václav Myslbek a další. Poslední významnou osobností, která sem byla uložena, je dirigent Rafael Kubelík, pohřbený v roce 2006.
Mimo hrobku Slavín pak najdeme v prostorách hřbitova různě rozmístěné hroby velkého množství dalších osobností naší vlasti jak z oblasti umělecké, sportovní tak i politické - příklad viz fotografie.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář. Zpět na mapu / seznam výletů
Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:
Preslova - Malé moderní dětské hřiště na Smíchově Letní cvičiště Mrázovka - Střední hřiště se nachází v areálů TJ Sokol I Smíchov - Letní cvičiště Mrázovka. V bezprostřední blízkosti se nachází tenis, volejbal a beach-volejba... Žofín hřiště - Super nápad, udělat na ostrově s parkem hřiště. Hned vedle je ještě vláček Žofín viz jiný popis z hřiští. Dá se tu strávit prostě spousty času :) Dopravní hřiště u muzea policie - Dopravní hřiště v areálu muzea policie. Porodnice Podolí - Málé dětské hřiště, přímo v areálu porodnice v Podolí. Dětský vláček Žofín - Dětský vláček Český lvíček se nachází na Žofíně, vedle dětského hřiště. Je určen pro menší děti ve věku cca od 2 do 8 let. Jedna jízda (3 kola) stojí ... Hvězdova - Malé venkovní hřiště u OC Arkády Pankrác. U Děkanky - Menší hřiště před panelovým domem, skládá se z oplocené části s pískovištěm a pružinovými houpačkami + prolézačka se skluzavkou mimo oplocený prostor.... Děkanská vinice - Středně velké dětské hřiště, které je z okolních hřišť vybaveno největším počtem herních prvků, vše funkční i když už by si také rekonstrukci zaslouži... Plamínkové III. - Jedno ze tří malých starších hřišť v této ulici, které by si zasloužilo rekonstrukci. Vedle oploceného pískoviště je ještě plácek s betonovými dlaždic... Plamínkové - Další ze tří malých starších hřišť v této ulici, které by si zasloužilo rekonstrukci. Vedle oploceného pískoviště je ještě travnatý plácek pro další h... Plamínkové I. - Malé oplocené hřiště mezi panelovými domy, čekající na revitalizaci. Park Na Pankráci - pétanque - Nově vybudované hřiště na pétanque, obklopené lavičkami, v krásném prostřední rozlehlého parku. V těsném sousedství je hospůdka s venkovní zahrádkou. park Na Pankráci - senior park - Pěkné moderní hřiště nejen pro seniory na okraji rozlehlého parku, pod vzrostlými stromy. Všechny cvičební stroje vybavené podrobným návodem, jak cvič... Park Na Pankráci II. - Pěkné oplocené hřiště na kraji rozlehlého parku, v těsné blízkosti další dětské hřiště.
Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek.
Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.