Židovská synagoga a hřbitov v Úsově (okr. Šumperk)
Židovskou synagogu a hřbitov v Úsově jsme objevili náhodou při pokusu o návštěvu zámku v Úsově, který byl zrovna v den naší návštěvy uzavřen, ale jsme za to rádi a mile potěšěni, že jsme natrefili na tak krásnou památku s tragickými osudy. A že se dochovala a podařilo se jí zdárně rekonstruovat. Parkovali jsme na náměstí, které je od synagogy vzdáílené asi 300metrů.
Židovská synagoga je umístěna o cca 50 metrů od hřbitova. Synagoga je vystavěna na přelomu 19. a 20. století v barokně (asimetrie stavby, zaoblené tvary, kupule) klasicistním (stavba přísně souměrná, převládají geometrické tvary, průčelí jednobarevné a střídmě zdobené) stavebním slohu. Mj. byla den po tzv. "Křišťálové noci" - v roce 1938, nacisty uvnitř zdemolována. Oprava zdemolované synagogy trvala do roku 2008, kdy byla slavnostně otevřena a tím i zpřístupněna veřejnosti. Synagogu lze navštívit v úterý až pátek v době od 15 do 17 hodin a o víkendech v době od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
Krásný a udržovaný židovský hřbitov v Úsově se nachází na konci ulice U Synagogy (severozápadní okraj obce). Jde o druhý židovský hřbitov, první starší z druhé poloviny 15. století se nacházel pod kopcem zvaným Malá holubice poblíž dnešní školy. Během třicetileté války byl zničen. Dnešní hřbitov umístěný netradičně v blízkosti židovské čtvrti byl založen po roce 1643. Jeho původní plocha byla 55 x 85 m, v roce 1820 byl rozšířen o sousední pozemek. Pohřbívalo se zde až do 30 let 20. století. Nachází se zde přibližně na 1100 náhrobků, nejvíce se jich nachází zhruba v centrální části. Jižní a severní okraje jsou téměř prázdné. Většina náhrobků pochází z 18. a 19. století, nejstarší pak pochází z druhé poloviny 17. století. Hodně náhrobků má krásnou ornamentální výzdobu. Areál je obklopen zdí z lomového kamene. Vstup na hřbitov je přes obřadní síň postavenou ve druhé polovině 19. století, která sloužila i jako márnice a vozovna pro pohřební dům.
Zajímavost: Je zde také pochováno 5 přímých židovských předků senátora Johna Kerryho (USA) z nichž nejznámější je Abraham Leipniker Lowy.
Hřbitov je volně přístupný v denní době, mimo sobotu a židovské svátky. Na hřbitově je zakázáno jíst, pít, zákaz vstupu se zvířaty, koly a kočárky.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Střední Morava
- Délka výletu
- 0 km
- Náročnost
- 3 / 5
- Časová náročnost
- 0 - 2 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět