Zřícenina Boršov (okr. Svitavy)
Dnešního dne jsme se rozhodli prozkoumat zříceninu hradu Boršov. Zaparkovat lze na bezplatném parkovišti v centru obce Hřebeč odkud je to ke zřícenině hradu cca 150 metrů. Přímo u parkoviště v obci Hřebeč stojí nádherný dřevěný vyhlídkový altán s posezením. Z vyhlídky je krásný pohled do Moravskotřebovské kotliny na Boršov a Moravskou Třebovou.
Hrad byl založen ve druhé polovině třináctého století a již v dalším století zanikl. Dochovaly se z něj pouze terénní relikty, které jsou chráněny jako kulturní památka ČR. Hrad v sedmdesátých letech třináctého století založil Boreš z Rýzmburka jako jedno z kolonizačních center při osidlování krajiny. Stavbu dokončil Fridrich ze Šumburka. Posádky jím ovládaných hradů, ke kterým patřilo také Třebovské hradisko, loupily v okolí, a proto proti nim v letech 1285 – 1286 vytáhlo královské vojsko vedené Závišem z Falkenštejna a dobylo je. Podle archeologických nálezů byl hrad sice obnoven, ale zanikl již v průběhu čtrnáctého století.
Zříceniny pomalu zarůstají vegetací a navíc zde stojí sloupy vysokého napětí. Při jejich výstavbě byla zarovnána a zasypána část příkopu kvůli příjezdu. Hrad byl kamenný, což dokazují četné zbytky kamenů zarůstajících v trávě. V čele hradu stála okrouhlá věž o vnitřním rozměru 3,5 metru. Po ní dnes nejsou ani památky. Hrad byl oddělen od výběžku 16 m širokým a dodnes částečně zachovaným příkopem.
Hodnocení:
Zpět na mapu / seznam výletů


- Turistický region
- Východní Čechy
- Délka výletu
- 0,5 km
- Náročnost
- 2 / 5
- Časová náročnost
- 0,5 - 1 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět